19.12.2017: Стаття! Удосконалення механізмів захисту речових прав на земельні ділянки

09 грудня 2017 року набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України від 06 грудня 2017 року №925 «Деякі питання удосконалення механізмів захисту речових прав на земельні ділянки» (далі – Постанова №925), якою передбачено внесення змін до низки законодавчих актів, які регулюють відносини у сфері державної реєстрації нерухомості, зокрема земельних ділянок.

Прийняття Постанови №925 покликано, в першу чергу, для створення нових та удосконалення існуючих механізмів захисту майнових прав громадян та юридичних осіб від незаконних спроб посягання на нерухоме майно та недопущення здійснення тих чи інших реєстраційних дій, що можуть призвести до незаконної реєстрації (перереєстрації) земельних ділянок, які належать іншій особі.

Завдяки  даній постанові ліквідовуються шпарини в законодавстві, якими користувалися рейдери для того, щоб захопити чуже майно чи здійснити  подвійної реєстрацію сільськогосподарських земель. Таким чином, прийняття Постанови №925 забезпечить в майбутньому знищення такого поняття як «рейдерство» у сільськогосподарській сфері, що гарантує захист майнових прав та інтересів як землевласників так і землекористувачів.

Також, Постановою №925 визначено, що після доопрацювання програмного забезпечення Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, але не пізніше 01 березня 2018 року, дія розпорядження Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 2016 року №789-р «Про запровадження реалізації пілотного проекту щодо інформування у сфері державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» буде поширена на орендарів та інших осіб, які мають право користуватися чужими земельними ділянками.

Тобто, раніше сервісна послуга з інформування про реєстраційні дії у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно (далі – сервісна послуга) надавалась виключно за умови наявності зареєстрованого права власності на окремий індивідуально визначений об’єкт нерухомого майна з присвоєним реєстраційним номером такому об’єкту, отже, лише власник земельної ділянки міг скористатись даною послугою.

Прийняття Постанови №925 розширило коло суб’єктів, які можуть скористатися сервісною послугою, завдяки чому, орендарі та інші особи, які мають право користування земельними ділянками зможуть отримувати інформацію про спроби провести реєстраційні дії з тим майном яким вони користуються і, у разі, якщо ці дії проводяться без їхнього відома, швидко зреагувати на них.

Як ми бачимо, прийняття Постанови №925 стало ще одним важливим кроком на шляху до вдосконалення механізму захисту прав громадян та юридичних осіб у сфері майнових прав та повинно в подальшому унеможливити незаконну реєстрацію та здійснення будь-яких махінацій з нерухомим майном, а також забезпечити недопущення випадків рейдерських захоплень, що є одним з найголовніших завдань на сьогоднішній день.

 Статтю підготовлено відділом розгляду звернень та забезпечення діяльності комісії з питань розгляду скарг у сфері державної реєстрації Управління державної реєстрації Головного територіального управління юстиції у Запорізькій області