До уваги громадян! З 01 січня 2019 року змінено ставки адміністративного збору

З 01 січня 2019 року, у зв’язку з набранням чинності Законом України «Про Державний бюджет України на 2019 рік» від 23.11.2018 №2629-VIII, змінено розмір адміністративного збору у сфері державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень.

Відповідно до статті 34 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» від 01.07.2004 № 1952-IV (далі – Закон), адміністративний збір за проведення реєстраційних дій та за надання інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому подаються відповідні документи для проведення державної реєстрації прав, та округлюється до найближчих 10 гривень.

Відповідно до статті 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2019 рік» від 23.11.2018 №2629-VIII, розмір прожиткового мінімуму на одну особу в розрахунку на місяць для працездатних осіб складає 1 921 гривню.

В свою чергу, розмір адміністративного збору за проведення реєстраційних дій у сфері державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та за надання інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно визначений статтею 34 Закону.

Так, згідно із статтею 34 Закону, за державну реєстрацію права власності справляється адміністративний збір у розмірі 0,1 прожиткового мінімуму для працездатних осіб (що становить з округленням 190 гривень);

- за державну реєстрацію інших речових прав, відмінних від права власності (крім іпотеки), справляється адміністративний збір у розмірі 0,05 прожиткового мінімуму для працездатних осіб (що становить з округленням 100 гривень);

- за державну реєстрацію обтяжень речових прав, іпотеки справляється адміністративний збір у розмірі 0,05 прожиткового мінімуму для працездатних осіб (що становить з округленням 100 гривень);

- за державну реєстрацію прав у результаті вчинення нотаріальних дій справляється адміністративний збір у розмірі 0,1 прожиткового мінімуму для працездатних осіб (що становить з округленням 190 гривень);

- за внесення змін до записів Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, у тому числі виправлення технічної помилки, допущеної з вини заявника, справляється адміністративний збір у розмірі 0,04 прожиткового мінімуму для працездатних осіб (що становить з округленням 80 гривень).

Крім того, в рамках загальнонаціонального правопросвітницького проекту «Я МАЮ ПРАВО» повідомляємо, що на сьогоднішній день, кожен охочий за допомогою он-лайн сервісів Міністерства юстиції України, у будь-який момент, незалежно від місцезнаходження, може отримати відомості з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, що є надзвичайно важливим механізмом протидії тим чи іншим махінаціям у сфері державної реєстрації нерухомості.

Щодо плати за користування вищевказаною послугою повідомляємо, що відповідно до статті 34 Закону, за отримання інформації, витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно в електронній формі, справляється адміністративний збір у розмірі 0,0125 прожиткового мінімуму для працездатних осіб (що становить з округленням 20 гривень).

Одночасно зазначаємо, що відповідно до статті 34 Закону, за отримання інформації, витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно в паперовій формі, справляється адміністративний збір у розмірі 0,025 прожиткового мінімуму для працездатних осіб (що становить з округленням 50 гривень).

За отримання інформації адвокатами, нотаріусами (під час вчинення нотаріальних дій з нерухомим майном, об’єктом незавершеного будівництва) шляхом безпосереднього доступу до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, справляється адміністративний збір у розмірі 0,04 прожиткового мінімуму для працездатних осіб (що становить з округленням 80 гривень).

Статтю підготовлено відділом розгляду звернень та забезпечення діяльності комісії з питань розгляду скарг у сфері державної реєстрації Управління державної реєстрації Головного територіального управління юстиції у Запорізькій області

 

30.01.2019: Взято участь у семінарі присвяченому управлінню комунальною власністю в об’єднаних територіальних громадах

30 січня 2019 року на базі Запорізького центру розвитку місцевого самоврядування відбувся семінар присвячений Управлінню комунальною власністю в об’єднаних територіальних громадах.

Особливості передачі майна зі спільної власності територіальних громад у комунальну, рекомендації щодо передачі майнових прав, зокрема зміна засновника, учасника комунального підприємства, установи, закладу та індивідуально визначеного майна – всі ці та інші актуальні питання були обговорені на заході за участю начальника Головного територіального управління юстиції у Запорізькій області Сергія Васильцова, керівника апарату Запорізької обласної державної адміністрації Зінаїди Бойко та начальника Управління державної реєстрації Головного територіального управління юстиції у Запорізькій області Сергія Нікітенка.

Під час проведення заходу Сергій Васильцов наголосив на значущості реформи системи державної реєстрації в межах діючого процесу децентралізації, а також на необхідності протидії незаконному поглинанню та захопленню підприємств.

Окрім того, Сергій Нікітенко зауважив, що здійснення повноважень з проведення державної реєстрації об’єднаними територіальними громадами також потребує належної уваги, особливо в частині проведення державної реєстрації комунальної власності.

НАКАЗ.ПРО ПРОВЕДЕННЯ МОНІТОРИНГУ РЕЄСТРАЦІЙНИХ ДІЙ У ДЕРЖАВНОМУ РЕЄСТРІ РЕЧОВИХ ПРАВ НА НЕРУХОМЕ МАЙНО ТА ЄДИНОМУ ДЕРЖАВНОМУ РЕЄСТРІ ЮРИДИЧНИХ ОСІБ, ФІЗИЧНИХ ОСІБ – ПІДПРИЄМЦІВ ТА ГРОМАДСЬКИХ ФОРМУВАНЬ

Герб

МІНІСТЕРСТВО ЮСТИЦІЇ УКРАЇНИ

НАКАЗ

 18.01.2019                              Київ                                   № 141/7

Про проведення моніторингу реєстраційних дій у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно та Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань

Відповідно до статті 371 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», статті 341 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань» та Порядку здійснення контролю у сфері державної реєстрації, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.12.2016 № 990,

НАКАЗУЮ:

1. Затвердити перелік державних реєстраторів та суб’єктів державної реєстрації, щодо яких проводиться моніторинг реєстраційних дій у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, що додається.

2. Затвердити перелік державних реєстраторів та суб’єктів державної реєстрації, щодо яких проводиться моніторинг реєстраційних дій у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань, що додається.

3. Провести моніторинг реєстраційних дій у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно та Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань з дати набрання чинності цим наказом у термін до 03 червня 2019 року.

4. Цей наказ набирає чинності з дня його оприлюднення.

Заступник Міністра з питань державної реєстрації                                                           Ірина САДОВСЬКА

 

 

 

ЗАТВЕРДЖЕНО

Наказ Міністерства юстиції України

«18» січня 2019 № 141/7

Перелік державних реєстраторів та суб’єктів державної реєстрації, щодо яких проводиться моніторинг реєстраційних дій у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно

  1. Білич Оксана Славівна – державний реєстратор Гружчанської сільської ради Макарівського району Київської області.
  2. Герасимів Юлія Вадимівна – приватний нотаріус Києво-Святошинського районного нотаріального округу Київської області.
  3. Годун Віта Володимирівна – державний реєстратор Сапожинської сільської ради Корецького району Львівської області.
  4. Демчук Людмила Василівна – приватний нотаріус Ірпінського міського нотаріального округу Київської області.
  5. Дудка Оксана Сергіївна – приватний нотаріус Бориспільський міський нотаріального округу Київської області.
  6. Здрок Ірина Олександрівна – державний реєстратор Сапожинської сільської ради Корецького району Львівської області.
  7. Зінченко Ольга Андріївна – приватний нотаріус Білоцерківського міського нотаріального округу Київської області.
  8. Калинушка Оксана Олексіївна – приватний нотаріус Ірпінського міського нотаріального округу Київської області.
  9. Ковальов Сергій Вадимович – державний реєстратор комунального підприємства «Центр реєстрації та надання послуг» Нивотрудівської сільської ради.
  10. Корнійчук Антоніна Валеріївна – приватний нотаріус Білоцерківський міський нотаріального округу Київської області.
  11. Крюківщинска сільська рада Києво-Святошинського району Київської області.
  12. Легка Галина Іванівна – приватний нотаріус Ірпінського міського нотаріального округу Київської області.
  13. Лігун Андрій Іванович – приватний нотаріус Київського міського нотаріального округу.
  14. Литвиненко Людмила Володимирівна – державний нотаріус Другої київської державної нотаріальної контори.
  15. Мазепіна Валентина Георгіївна – приватний нотаріус Київського міського нотаріального округу.
  16. Мошковська Наталія Миколаївна – приватний нотаріус Дніпровського міського нотаріального округу.
  17. Никифорова Марина Аркадіївна – приватний нотаріус Харківського міського нотаріального округу.
  18. Носенко Юлія Анатоліївна – приватний нотаріус Полошівського районного нотаріального округу Запорізької області.
  19. Ольшевський Володимир Степанович – приватний нотаріус Макарівського районного нотаріального округу Київської області.
  20. Попруга Алла Миколаївна – приватний нотаріус Києво-Святошинського районного нотаріального округу Київської області.
  21. Ричок Руслана Миколаївна – державний нотаріус Одинадцятої київської державної нотаріальної контори.
  22. Солошенко Юлія Володимирівна – приватний нотаріус Дніпровського міського нотаріального округу.
  23. Секістова Тетяна Іванівна – приватний нотаріус Київського міського нотаріального округу.
  24. Сердцевич Ольга Володимирівна – державний нотаріус Першої київської державної нотаріальної контори.
  25. Сєрова Олена Валеріївна – приватний нотаріус Київського міського нотаріального округу.
  26. Тернюк Єлизавета Володимирівна – приватний нотаріус Васильківського районного нотаріального округу Київська області.
  27. Шаповалова Сніжана Віталіївна – державний реєстратор виконавчого комітету Рубіжанської міської ради Луганської області.
  28. Шевченківська районна в місті Києві державна адміністрація.
  29. Шурпінов Василь Іванович – приватний нотаріус Ірпінського міського нотаріального округу Київської області.

 

ЗАТВЕРДЖЕНО

Наказ Міністерства юстиції України

«18» січня 2019 року № 141/7

Перелік державних реєстраторів та суб’єктів державної реєстрації, щодо яких проводиться моніторинг реєстраційних дій у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань

  1. Білич Оксана Славівна – державний реєстратор Гружчанської сільської ради Макарівського району Київської області.
  2. Бойко Лілія Миколаївна – державний реєстратор Брацлавської селищної ради Немирівського району Вінницької області.
  3. Герасимів Юлія Вадимівна – приватний нотаріус Києво-Святошинського районного нотаріального округу Київської області.
  4. Годун Віта Володимирівна – державний реєстратор Сапожинської сільської ради Корецького району Львівської області.
  5. Демчук Людмила Василівна – приватний нотаріус Ірпінського міського нотаріального округу Київської області.
  6. Дудка Оксана Сергіївна – приватний нотаріус Бориспільський міський нотаріального округу Київської області.
  7. Здрок Ірина Олександрівна – державний реєстратор Сапожинської сільської ради Корецького району Львівської області.
  8. Зінченко Ольга Андріївна – приватний нотаріус Білоцерківського міського нотаріального округу Київської області.
  9. Калинушка Оксана Олексіївна – приватний нотаріус Ірпінського міського нотаріального округу Київської області.
  10. Ковальов Сергій Вадимович – державний реєстратор комунального підприємства «Центр реєстрації та надання послуг» Нивотрудівської сільської ради.
  11. Корнійчук Антоніна Валеріївна – приватний нотаріус Білоцерківський міський нотаріального округу Київської області.
  12. Крюківщинска сільська рада Києво-Святошинського району Київської області.
  13. Легка Галина Іванівна – приватний нотаріус Ірпінського міського нотаріального округу Київської області.
  14. Лігун Андрій Іванович – приватний нотаріус Київського міського нотаріального округу.
  15. Литвиненко Людмила Володимирівна – державний нотаріус Другої київської державної нотаріальної контори.
  16. Мазепіна Валентина Георгіївна – приватний нотаріус Київського міського нотаріального округу.
  17. Мошковська Наталія Миколаївна – приватний нотаріус Дніпровського міського нотаріального округу.
  18. Никифорова Марина Аркадіївна – приватний нотаріус Харківського міського нотаріального округу.
  19. Носенко Юлія Анатоліївна – приватний нотаріус Полошівського районного нотаріального округу Запорізької області.
  20. Ольшевський Володимир Степанович – приватний нотаріус Макарівського районного нотаріального округу Київської області.
  21. Попруга Алла Миколаївна – приватний нотаріус Києво-Святошинського районного нотаріального округу Київської області.
  22. Ричок Руслана Миколаївна – державний нотаріус Одинадцятої київської державної нотаріальної контори.
  23. Солошенко Юлія Володимирівна – приватний нотаріус Дніпровського міського нотаріального округу.
  24. Секістова Тетяна Іванівна – приватний нотаріус Київського міського нотаріального округу.
  25. Сердцевич Ольга Володимирівна – державний нотаріус Першої київської державної нотаріальної контори.
  26. Сєрова Олена Валеріївна – приватний нотаріус Київського міського нотаріального округу.
  27. Тернюк Єлизавета Володимирівна – приватний нотаріус Васильківського районного нотаріального округу Київська області.
  28. Шаповалова Сніжана Віталіївна – державний реєстратор виконавчого комітету Рубіжанської міської ради Луганської області.
  29. Шевченківська районна в місті Києві державна адміністрація.
  30. Шурпінов Василь Іванович – приватний нотаріус Ірпінського міського нотаріального округу Київської області.

23.01.2019: Круглий стіл із соціальним партнером «Медичний центр «Юнімед», щодо реалізації правопросвітницького проекту «Я МАЮ ПРАВО!»

Сьогодні, 23 січня 2019 року, фахівці відділу державної реєстрації друкованих засобів масової інформації та громадських формувань Управління державної реєстрації Головного територіального управління юстиції у Запорізькій області провели круглий стіл із представниками медичного центру «Юнімед» та громадянського суспільства, де були обговорені важливі питання щодо реалізації загальнонаціонального правопросвітницького проекту «Я МАЮ ПРАВО!».

Під час заходу було повідомлено слухачам що основна мета цього проекту — підвищити рівень правової культури та правової свідомості громадян, а також сприяти розвитку доступу до правосуддя. Проект реалізується задля того, щоб більше громадян знали свої права, користувалися ними та вдавалися до правових способів захисту прав. У межах проекту громадянам даються чіткі й зрозумілі поради, як діяти, коли їхні права порушують. Крім того, обговорені ключові меседжі проекту «Я МАЮ ПРАВО!», важливість та актуальність правових знань,  усвідомлення глибинного змісту і суті своїх прав.

Інформували цільову аудиторію про он-лайн – сервіси Мін`юсту, механізми їх функціонування та нові ініціативи Мін`юсту.
З метою більш легкого сприйняття інформації всі присутні отримали тематичні буклети: «Путівник виконавчого провадження», «Поїхати з дитиною за кордон — легко!», «Не знаєш, як оформити договір оренди землі?», «Пам’ятка для стягувача», «Пам’ятка для боржника» та інші.

Крім того, учасники заходу обговорили механізми співпраці стосовно обміну інформацією та друкованими матеріалами відповідного проекту.

Представники медичного центру «Юнімед» повідомили про готовність розміщення  відеороликів в інформаційній мережі медичного центру та його філіалах, які будуть транслюватися 600 разів на місяць. Це дозволить збільшити цільову аудиторію та зацікавити українців дізнатися про свої права в рамках правопросвітницкого проекту «Я МАЮ ПРАВО!».

Слід зазначити, що важливим напрямком роботи органів влади є підвищення рівня правової свідомості громадян. Тому ми сподіваємось, що наша співпраця медичним центром «Юнімед» принесе позитивний та вагомий результат.
Враховуючи, що слоган проекту «Знаю! Дію! Захищаю!», мета територіального органу юстиції — збільшити кількість громадян, які знають свої права, користуються ними і знають, що треба робити, коли ці права порушують.

Сподіваємося, що кожного дня у Запоріжжі завдяки правоосвітницьким заходам стає все більше громадян, які знають свої права та вміють їх захищати!

Юстиція відкрита для людей!

#ПідЗахистомПрава
#ЗнаюДіюЗахищаю!
#ЯМП!

17.01.2019: В Інформаційно-консультаційному центрі пройшло інформування відвідувачів у рамках проекту «Я МАЮ ПРАВО!»

Фахівці відділу розгляду звернень та забезпечення діяльності комісії з питань розгляду скарг у сфері державної реєстрації та відділу державної реєстрації друкованих засобів масової інформації та  громадських формувань Управління державної реєстрації Головного територіального управління юстиції у Запорізькій області провели інформування відвідувачів у рамках проекту «Я МАЮ ПРАВО!».

Під час заходу громадян було поінформовано з актуальних питань правопросвітницького проекту «Я Маю Право!», а саме:

  • #ПоїхатиЗДитиноюЗаКордонЛегко, до відома громадян було доведено, що до вступу в силу пакету законів #ЧужихДітейНеБуває виїхати з дитиною за межі України можна було виключно за згодою обох батьків або за рішенням суду. З початком дії другого пакету #ЧужихДітейНеБуває, який вступив в силу 28 серпня, той з батьків, з ким проживає дитина, може самостійно вирішити питання виїзду з дитиною за кордон строком до 1 місяця.  Тобто згоди другого з батьків для такої поїздки не потрібно, перед виїздом того з батьків, хто проживає окремо від сім’ї і не має заборгованості по аліментах, потрібно сповістити рекомендованим листом про поїздку, її терміни і напрямок;
  • #СтопНасильство», відвідувачі дізналися, що Законом України «Про запобігання та протидію домашньому насильству» поліція отримала ще більше інструментів для покарання кривдників. За домашнє насильство передбачена не тільки адміністративна відповідальність, але й кримінальна — у разі його систематичності. Окремо стоїть питання притягнення до кримінальної відповідальності кривдників за фізичне насильство і завдання тілесних ушкоджень. Крім того, поліція зараз має можливість обмежувати всі контакти кривдників з жертвами. Для цього запроваджений механізм винесення заборонного та обмежувального приписів.  Право на отримання безоплатної первинної та вторинної правової допомоги мають усі потерпілі від домашнього насильства.
  • #Аліменти, відвідувачами було отримано відповіді на наступні питання: Як оформити аліменти за взаємною згодою? Чи потрібно підписувати договір? У яких випадках слід звертатися до суду? Яким може бути розмір аліментів? Чи можна змінити розмір аліментів? Чи можливе дострокове припинення сплати аліментів? Що робити, якщо один із батьків не платить аліменти добровільно?

Додатково, були обговорені питання щодо оформлення субсидії, отримання податкової знижки на навчання.

Наголошено на законодавчих новаціях Міністерства юстиції України та звернено увагу на щотижневий вихід випуску програми «Я МАЮ ПРАВО!» – загальнонаціонального правопросвітницького ТВ проекту, спрямованого на підвищення рівня правової обізнаності громадян.

В ході зустрічі, були надані друковані матеріали щодо реалізації зазначеного проекту.

 

Інформаційно-консультаційний центр Головного територіального управління юстиції в Запорізькій області є загальнодоступним та безкоштовним центром для юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадян, які звернулися за юридичною консультацією.

Контактна інформація центру:

  • Телефон «гарячої лінії» центру — +38 (050) 286 – 34 – 06;
  • Електронна адреса — info.gtuy@zp.minjust.gov.ua
  • Skype — адреса облікового запису: ikcgtyu.

Місцезнаходження: 69063, м. Запоріжжя, вул. Олександрівська (колишня назва — Дзержинського), 5, перший поверх.

15.01.2019 Стаття на тему: «Вимоги до оформлення документів, що подаються для державної реєстрації юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань»

Вимоги щодо оформлення документів, що подаються для державної реєстрації передбачені ч. 1 ст. 15 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб — підприємців та громадських формувань».

Так, відповідно до чинного законодавства документи, що подаються для державної реєстрації юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань повинні відповідати наступним вимогам:
- документи мають бути викладені державною мовою та додатково, за бажанням заявника, — іншою мовою (крім заяви про державну реєстрацію);
-  текст документів має бути написаний розбірливо (машинодруком або від руки друкованими літерами);
- документи не повинні містити підчищення або дописки, закреслені слова та інші виправлення, не обумовлені в них, орфографічні та арифметичні помилки, заповнюватися олівцем, а також містити пошкодження, які не дають змоги однозначно тлумачити їх зміст;
- документи в електронній формі мають бути оформлені згідно з вимогами, визначеними законодавством;
- заява про державну реєстрацію підписується заявником. У разі подання заяви про державну реєстрацію поштовим відправленням справжність підпису заявника повинна бути нотаріально засвідчена;
- рішення уповноваженого органу управління юридичної особи повинно бути оформлено з дотриманням вимог, встановлених законом, та відповідати законодавству;
- рішення про припинення юридичної особи має містити відомості про персональний склад комісії з припинення (комісії з реорганізації, ліквідаційної комісії), її голову або ліквідатора, реєстраційні номери облікових карток платників податків або серію та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку в паспорті про право здійснювати платежі за серією та номером паспорта), про порядок та строк заявлення кредиторами своїх вимог;
- установчий документ юридичної особи, положення, регламент, список суддів постійно діючого третейського суду, статут (положення) громадського формування, що не має статусу юридичної особи, договір (декларація) про створення сімейного фермерського господарства повинен містити відомості, передбачені законодавством, та відповідати законодавству;
- установчий документ викладається у письмовій формі, прошивається, пронумеровується та підписується засновниками (учасниками), уповноваженими ними особами або головою та секретарем загальних зборів. загальними зборами, крім випадків заснування юридичної особи). Справжність підписів на установчому документі нотаріально засвідчується, крім випадків, передбачених законом;
- установчі документи банків, інших юридичних осіб, які згідно із законом підлягають погодженню (реєстрації) відповідно Національним банком України, іншими державними органами, подаються з відміткою про їх погодження відповідним органом;
- внесення змін до установчого документа юридичної особи, положення, регламенту, списку суддів постійно діючого третейського суду, статуту (положення) громадського формування, що не має статусу юридичної особи, оформляється шляхом викладення його в новій редакції;
- передавальний акт (у разі злиття, приєднання, перетворення) та розподільчий баланс (у разі поділу або виділу) юридичної особи повинні відповідати вимогам, встановленим законом. Справжність підписів на передавальному акті та розподільчому балансі юридичної особи нотаріально засвідчується, крім випадків, передбачених законом;
- документи, видані відповідно до законодавства іноземної держави, повинні бути легалізовані (консульська легалізація чи проставлення апостиля) в установленому законодавством порядку, якщо інше не встановлено міжнародними договорами;
- документ, викладений іноземною мовою, повинен бути перекладений на державну мову із засвідченням вірності перекладу з однієї мови на іншу або підпису перекладача в установленому законодавством порядку;
- зображення та опис символіки повинні бути оформлені з дотриманням вимог, встановлених законом, та відповідати законодавству;
- у разі якщо оригінали документів, необхідних для державної реєстрації, відповідно до законодавства залишаються у справах державних органів, органів місцевого самоврядування, що їх видають, заявник подає копії документів, оформлені такими органами відповідно до законодавства.

Слід зазначити, що невідповідність документів, які подаються для державної реєстрації вищевказаним вимогам, має наслідком зупинення розгляду документів, поданих для державної реєстрації юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.

Отже, під час підготовки документів для державної реєстрації необхідно їх ретельно перевірити на відповідність вимогам чинного законодавства.

ІРИНА САДОВСЬКА: ПОНАД ПІВТИСЯЧІ СІМЕЙНИХ ПАР У 2018 РОЦІ СКОРИСТАЛИСЬ ПОСЛУГОЮ ВІД МІНЮСТУ — ЮВІЛЕЙНІ ШЛЮБНІ РІЧНИЦІ

У 2018 році відділами державної реєстрації актів цивільного стану проведено 549 обрядів ювілейних весіль, в той час як у 2017 році було проведено лише 37 таких обрядів. Про це повідомила заступник Міністра юстиції України з питань державної реєстрації Ірина Садовська.

Задля збереження сімейних цінностей у 2018 року Міністерством юстиції України було активізовано роботу щодо запровадження послуги з проведення обрядів ювілеїв весілля, які є одними із найважливіших та значущих подій у житті подружжя.

«Ця послуга надається відділами державної реєстрації актів цивільного стану по всій Україні і її може замовити будь яка особа, хтось з сімейної пари, їх родичі або друзі. Хочу зауважити, що це не залежить від кількості років спільного подружнього життя. Замовляють  як для пар, які прожили разом і 50 років і коли сімейна пара прожила один рік»,  — повідомила Ірина Садовська.

За короткий час ми бачимо, що така послуга користується попитом в українців. Відповідну заяву на проведення такого обряду необхідно подати в     будь-якому відділі державної реєстрації актів цивільного стану. Також можна скористатися послугою щодо попереднього запису на прийом через веб-портал «Звернення у сфері державної реєстрації актів цивільного стану», завдяки якій заявників приймуть у зручний час без черг.

«У нас є області-рекордсмени по замовленню такої послуги від Міністерства юстиції. Зокрема, це – Київська, Луганська та Полтавська області. Інститут сім’ї для нас, українців, дуже важливий. Приємно, що люди дарують один одному приємні спогади», — додала заступник Міністра юстиції України з питань державної реєстрації.

14.01.2019 Стаття на тему: «Завершення реформи друкованих державних та комунальних ЗМІ»

Сьогодні розбудова правової та демократичної держави є неможливою без діяльності незалежних друкованих засобів масової інформації. Друковані засоби масової інформації можна вважати складовою частиною національного інформаційного простору.

31 грудня 2018 року завершено одну із значних медіа реформ в Україні -друкованих державних і комунальних ЗМІ.

Ціллю такого державного регулювання є обмеження впливу органів державної влади та органів місцевого самоврядування на діяльність друкованих засобів масової інформації.

Основна мета Закону України «Про реформування державних і комунальних друкованих засобів масової інформації», що набув чинності 1 січня 2016 року — поширення об’єктивної інформації в інтересах громадян України. Відтак, втілення закону покликане встановити нові правила співпраці органів державної влади, місцевого самоврядування з друкованими ЗМІ.

Головне територіальне управління юстиції у Запорізькій області зі свого боку всіляко сприяло  процесу реформування та весь цей час надавало консультаційну допомогу редакційним колективам газет стосовно здійснення перереєстрації таких видань. Зокрема, на адреси видань двічі були направлені листи роз’яснення зі зразками заяв для проведення перереєстрації, проведено 3 семінари із зацікавленими представниками мас-медіа та застосовані заходи інформування про реформу у місцевій пресі.

Якщо говорити про Запорізьку область, то станом на січень 2019 року  з 15 друкованих комунальних видань, що підлягали реформуванню на першому етапі  відповідно до Зведеного переліку об’єктів реформування, затвердженого Постановою КМУ від 23.11.2016 № 848, успішно завершили реформування – 14 (93%). Ще одна заява друкованого ЗМІ на перереєстрацію знаходиться на розгляді реєструючого органу.

Крім того, на другому етапі реформування  пройшли перереєстрацію ще 9 видань. Сім видань, засновниками яких виступали органи державної влади та місцевого самоврядування, припинили своє видання за рішенням засновника.

Отже, процес реформування друкованих засобів масової інформації повністю закінчився 31 грудня 2018 року.

Слід зазначити, що частиною 4 статті 18 Закону України «Про друковані засоби масової інформації (пресу) в Україні» визначено, що реєструючий орган визнає свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації недійсним у разі неподання після завершення процесу реформування державних і комунальних друкованих засобів масової інформації органами державної влади, іншими державними органами або органами місцевого самоврядування, які є їх засновниками (співзасновниками), заяви про перереєстрацію відповідних друкованих засобів масової інформації. Враховуючи зазначене, Головним територіальним управлінням юстиції у Запорізькій області прийнято рішення про визнання недійсними 28 свідоцтв друкованих засобів масової інформації із місцевою сферою розповсюдження.

Сподіваємося, що медіа реформа в Україні сприятиме розбудові правової, демократичної держави та забезпеченню незалежної діяльності друкованих засобів масової інформації, пов’язаної зі збиранням, створенням, редагуванням, підготовкою інформації до друку та виданням друкованих засобів масової інформації з метою її поширення серед читачів.

11.01.2019: В Управлінні державної реєстрації надано консультації в рамках реалізації загальнонаціонального правопросвітницького проекту «Я МАЮ ПРАВО!»

В рамках реалізації загальнонаціонального правопросвітницького проекту «Я МАЮ ПРАВО!» працівниками відділу державної реєстрації друкованих засобів масової інформації та громадських формувань Управління державної реєстрації Головного територіального управління юстиції у Запорізькій області проведено інформування у приміщенні Управління державної реєстрації, щодо проекту Міністерства юстиції України «Я МАЮ ПРАВО», який сприяє підвищенню рівня знань українців щодо своїх прав у різних сферах життя, правової свідомості громадян та спроможності захищати свої права.

Ознайомили з можливістю захисту прав щодо виконання судових рішень, як протидіяти домашньому насильству, а  також були надані друковані матеріали, щодо реалізації зазначеного проекту (#Аліменти, #СтопНасильство», #ПоїхатиЗДитиноюЗаКордонЛегко, #ПутівникВиконавчогоПровадження тощо).

Нагадуємо, що у відділі оформлено стенди, де кожен бажаючий може ознайомитись з інформацією в рамках проекту «Я МАЮ ПРАВО!».

04.01.2019: Напередодні Різдва Христового працівники Управління державної реєстрації провели ФЛЕШМОБ у рамках проекту «Я МАЮ ПРАВО!»

Напередодні Різдва Христового фахівці Управління державної реєстрації Головного територіального управління юстиції у Запорізькій області провели флешмоб під егідою загальнонаціонального правопросвітницького проекту «Я Маю Право!».

Під час заходу громадян було поінформовано з актуальних питань правопросвітницького проекту «Я Маю Право!», а саме #ПоїхатиЗДитиноюЗаКордонЛегко, #Виконання_рішення_суду, #Аліменти, #СтопНасильство» тощо. Додатково, були обговорені питання щодо оформлення субсидії, отримання податкової знижки на навчання.

Наголошено на законодавчих новаціях Міністерства юстиції України та звернено увагу на щотижневий вихід випуску програми «Я МАЮ ПРАВО!» – загальнонаціонального правопросвітницького ТВ проекту, спрямованого на підвищення рівня правової обізнаності громадян.

В ході зустрічі, були надані друковані матеріали щодо реалізації зазначеного проекту, інформаційне видання Міністерства юстиції України “Юстиція відкрита для людей” та буклети з основними повідомленнями проекту.

 

Інформаційно-консультаційний центр Головного територіального управління юстиції в Запорізькій області є загальнодоступним та безкоштовним центром для юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадян, які звернулися за юридичною консультацією.

Контактна інформація центру:

  • Телефон «гарячої лінії» центру — +38 (050) 286 – 34 – 06;
  • Електронна адреса — info.gtuy@zp.minjust.gov.ua
  • Skype — адреса облікового запису: ikcgtyu.

Місцезнаходження: 69063, м. Запоріжжя, вул. Олександрівська (колишня назва — Дзержинського), 5, перший поверх.

 

04.01.2019: Розміщено новий випуск відеоблогу.

Працівниками відділу державної реєстрації друкованих засобів масової інформації та громадських формувань Управління державної реєстрації Головного територіального управління юстиції у Запорізькій області підготовлено новий випуск відеоблогу на тему: “Методичні рекомендації, щодо оформлення рішення уповноваженого органу управління юридичної особи (протоколу)”.

Відео розміщено на сторінці Відділу державної реєстрації друкованих засобів масової інформації та громадських формувань Управління державної реєстрації Головного територіального управління юстиції у Запорізькій області у Facebook, за посиланням https://www.facebook.com/dzmi.gf.udr.zp/?modal=admin_todo_tour та на офіційному сайті Управління державної реєстрації Головного територіального управління юстиції у Запорізькій області — http://rszp.gov.ua/.